P09 spelare på regionläger

Igår deltog tre spelare från vårat P09 lag i det första regionlägret någonsin för denna åldersgrupp.

I Tammerfors samlade regiontränaren Teemu Eskola ett 40-tal spelare till ett läger som inkluderade ett morgonpass med positionsspecifika övningar, en introduktion till region- och landslagsbanan och avslutades med en intern turnering.

Våran talangtränare Gary Williams var också tränare under lägret och hade följande att säga.

”Det här var ett fantastiskt läger för våra spelare, att se och känna kraven från regionverksamheten. Det var en väldigt intensiv dag men de visade goda egenskaper och bevisade att de hör hemma här. Jag tror att det är flera av våra spelare i klubben som kan och bör sikta mot dessa läger.”

Nästa regionläger är delregionslägret i slutet av september i Salo.

IFK Mariehamn spelare:

Malte Byskata

Rasmus Holmberg

Algot Fyrqvist