Matcher och tabeller
Här kan ni följa kommande och spelade matcher samt tabeller!
Här kan ni följa kommande och spelade matcher samt tabeller!
Veikkausliiga pelataan 12 joukkueen sarjana. Aluksi pelataan kaksinkertainen runkosarja, jonka päätteeksi jakaannutaan Mästerskapsserienan (runkosarjassa sijoille 1.–6. sijoittuneet joukkueet) ja Utmaningsserienan (runkosarjassa sijoille 7.–12. sijoittuneet joukkueet), joissa pelataan yksikertainen sarja. Jatkosarjoja pelataan jatkumona runkosarjalle, jolloin runkosarjassa saadut pisteet ja maalit seuraavat mukana sellaisenaan jatkosarjoihin ilman muutoksia.
Mästerskapsserienssa joukkueet sijoittuvat kokonaiskilpailussa sijoille 1.–6. ja Utmaningsserienssa sijoille 7.–12. riippumatta lopullisista pisteistä, jotka on saatu jatkosarjoissa.
Tasapisteissä sijoitus ratkaistaan kilpailumääräysten kohdan 7.2. mukaisesti, mutta alakohdan arvan sijasta, mikäli sijoituksella on merkitystä Veikkausliigan mitalisijojen, UEFA seurajoukkuekilpailuun osallistumisen tai Veikkausliigasta putoamisen kannalta, sijoitus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:
1) vähemmän maaleja vieraskentällä päästänyt;
2) enemmän maaleja kotikentällä tehnyt;
3) vähemmän maaleja kotikentällä päästänyt;
4) arpa (poikkeuksena tästä, jos kyseessä on mestaruus, pelataan yksiosainen uusintaottelu puolueettomalla kentällä välittömästi sarjan päätyttyä).
Veikkausliigassa 12. sijalle sijoittunut joukkue putoaa suoraan Ykkösliigaan kaudelle 2025. Veikkausliigassa sijalle 11. sijoittunut joukkue karsii paikasta Veikkausliigaan Ykkösliigan sijalle 2 sijoittuneen joukkueen kanssa, kaksiosaisessa karsinnassa. Ensimmäinen karsintapeli pelataan Ykkösliigan joukkueen paikkakunnalla, ja toinen Veikkausliigan joukkueen paikkakunnalla.
Karsintapeleissä ei ole voimassa vierasmaalisääntöä, vaan kaksiosaisen karsinnan jokainen maali on samanarvoinen. Mikäli maalit ovat tasan kahden ottelun jälkeen, pelataan heti toisen osaottelun päätteeksi jatko-ottelu, jonka pituus on 2 x 15 minuuttia. Voittaja on jatko-ottelussa enemmän maaleja tehnyt joukkue. Jos kumpikaan joukkue ei tee maaleja jatko-ottelussa, tai molemmat tekevät yhtä paljon, niin suoritetaan rangaistuspotkukilpailu.
Lag | Matcher | Vinst | Oavgjord | Förlust | Målskillnad | Poäng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
VPS | 6 | 4 | 1 | 1 | 12-7 | 13 | |
HJK | 7 | 3 | 3 | 1 | 12-8 | 12 | |
KuPS | 6 | 3 | 3 | 0 | 10-6 | 12 | |
SJK | 7 | 3 | 3 | 1 | 9-8 | 12 | |
FC Haka | 6 | 3 | 2 | 1 | 10-5 | 11 | |
Ilves | 6 | 3 | 1 | 2 | 10-9 | 10 | |
Gnistan | 6 | 2 | 1 | 3 | 11-13 | 7 | |
IFK Mariehamn | 6 | 2 | 1 | 3 | 9-11 | 7 | |
FC Inter | 6 | 1 | 2 | 3 | 8-11 | 5 | |
FC Lahti | 6 | 1 | 2 | 3 | 4-9 | 5 | |
AC Oulu | 6 | 0 | 3 | 3 | 9-12 | 3 | |
EIF | 6 | 0 | 2 | 4 | 5-10 | 2 |
Datum | Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|---|
12.5. | EIF | Ilves | 0–2 (0–1) |
12.5. | FC Lahti | IFK Mariehamn | 3–0 (2–0) |
11.5. | AC Oulu | Gnistan | 1–1 (1–1) |
11.5. | FC Haka | SJK | 2–0 (1–0) |
11.5. | FC Inter | HJK | 0–1 (0–1) |
10.5. | KuPS | VPS | 2–1 (0–0) |
5.5. | Gnistan | FC Haka | 0–3 (0–2) |
5.5. | IFK Mariehamn | FC Inter | 3–1 (0–1) |
4.5. | HJK | EIF | 0–0 (0–0) |
4.5. | Ilves | AC Oulu | 3–2 (1–1) |
4.5. | SJK | KuPS | 1–1 (1–0) |
3.5. | VPS | FC Lahti | 3–0 (0–0) |
28.4. | Gnistan | SJK | 0–1 (0–0) |
28.4. | IFK Mariehamn | Ilves | 0–1 (0–0) |
27.4. | AC Oulu | VPS | 1–2 (0–0) |
27.4. | FC Haka | HJK | 1–1 (1–0) |
27.4. | FC Lahti | KuPS | 0–1 (0–1) |
26.4. | FC Inter | EIF | 2–1 (1–0) |
24.4. | SJK | HJK | 3–3 (1–1) |
21.4. | EIF | AC Oulu | 1–1 (1–0) |
20.4. | FC Lahti | FC Haka | 1–1 (0–1) |
20.4. | HJK | IFK Mariehamn | 2–1 (1–0) |
20.4. | VPS | Gnistan | 3–2 (2–1) |
19.4. | FC Inter | KuPS | 1–1 (1–0) |
19.4. | SJK | Ilves | 1–0 (1–0) |
13.4. | IFK Mariehamn | KuPS | 2–2 (1–1) |
13.4. | Ilves | Gnistan | 4–6 (2–0) |
12.4. | FC Haka | EIF | 2–1 (1–0) |
12.4. | FC Inter | AC Oulu | 3–3 (1–1) |
12.4. | VPS | SJK | 1–1 (0–0) |
11.4. | HJK | FC Lahti | 4–0 (2–0) |
6.4. | FC Haka | VPS | 1–2 (0–2) |
6.4. | Gnistan | FC Inter | 2–1 (2–1) |
6.4. | IFK Mariehamn | EIF | 3–2 (2–2) |
6.4. | Ilves | FC Lahti | 0–0 (0–0) |
6.4. | KuPS | HJK | 3–1 (1–0) |
6.4. | SJK | AC Oulu | 2–1 (1–0) |
Nro | Datum | Tid | Plats | Hemmalag | Bortalag | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
19292 | 17.05.2024 | 18:00 | Bolt Arena TN | HJK | VPS | – |
19293 | 17.05.2024 | 18:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | IFK Mariehamn | – |
19294 | 17.05.2024 | 19:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | FC Inter | – |
19295 | 17.05.2024 | 20:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | FC Haka | – |
19297 | 19.05.2024 | 16:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | KuPS | – |
19296 | 19.05.2024 | 18:30 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | FC Lahti | – |
19341 | 22.05.2024 | 18:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | KuPS | – |
19364 | 22.05.2024 | 18:00 | Bolt Arena TN | HJK | Gnistan | – |
19352 | 22.05.2024 | 20:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | FC Inter | – |
19298 | 24.05.2024 | 18:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | AC Oulu | – |
19299 | 25.05.2024 | 17:00 | Bolt Arena TN | HJK | Ilves | – |
19300 | 26.05.2024 | 18:30 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | Gnistan | – |
19301 | 26.05.2024 | 18:30 | Väre Areena TN | KuPS | EIF | – |
19303 | 27.05.2024 | 18:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | FC Inter | – |
19302 | 27.05.2024 | 18:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | SJK | – |
19304 | 31.05.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | FC Haka | – |
19306 | 31.05.2024 | 18:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | IFK Mariehamn | – |
19305 | 31.05.2024 | 18:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | KuPS | – |
19307 | 31.05.2024 | 20:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | HJK | – |
19308 | 02.06.2024 | 16:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | FC Lahti | – |
19309 | 02.06.2024 | 18:30 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | VPS | – |
19310 | 07.06.2024 | 18:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | Ilves | – |
19312 | 07.06.2024 | 18:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | IFK Mariehamn | – |
19311 | 07.06.2024 | 18:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | FC Inter | – |
19313 | 07.06.2024 | 20:00 | Bolt Arena TN | HJK | SJK | – |
19315 | 08.06.2024 | 17:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | Gnistan | – |
19314 | 08.06.2024 | 17:00 | Väre Areena TN | KuPS | AC Oulu | – |
19316 | 12.06.2024 | 18:00 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | VPS | – |
19317 | 12.06.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | Ilves | – |
19319 | 12.06.2024 | 18:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | EIF | – |
19320 | 12.06.2024 | 18:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | FC Lahti | – |
19318 | 12.06.2024 | 18:00 | Väre Areena TN | KuPS | FC Haka | – |
19321 | 12.06.2024 | 19:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | HJK | – |
19324 | 19.06.2024 | 21:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | AC Oulu | – |
19323 | 19.06.2024 | 21:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | FC Inter | – |
19327 | 19.06.2024 | 21:00 | Bolt Arena TN | HJK | KuPS | – |
19325 | 19.06.2024 | 21:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | SJK | – |
19322 | 19.06.2024 | 21:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | Gnistan | – |
19326 | 19.06.2024 | 21:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | IFK Mariehamn | – |
19328 | 28.06.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | VPS | – |
19329 | 28.06.2024 | 20:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | KuPS | – |
19330 | 29.06.2024 | 12:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | FC Haka | – |
19331 | 29.06.2024 | 19:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | Ilves | – |
19333 | 30.06.2024 | 16:00 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | HJK | – |
19332 | 30.06.2024 | 16:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | EIF | – |
19334 | 06.07.2024 | 15:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | HJK | – |
19335 | 06.07.2024 | 17:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | EIF | – |
19336 | 07.07.2024 | 18:30 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | FC Haka | – |
19337 | 07.07.2024 | 18:30 | Väre Areena TN | KuPS | Gnistan | – |
19339 | 08.07.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | FC Lahti | – |
19338 | 08.07.2024 | 18:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | SJK | – |
19342 | 14.07.2024 | 15:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | IFK Mariehamn | – |
19343 | 14.07.2024 | 17:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | FC Inter | – |
19344 | 14.07.2024 | 18:30 | Lahden Stadion N | FC Lahti | AC Oulu | – |
19345 | 15.07.2024 | 19:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | Ilves | – |
19346 | 20.07.2024 | 17:00 | Bolt Arena TN | HJK | FC Haka | – |
19347 | 20.07.2024 | 17:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | EIF | – |
19348 | 21.07.2024 | 15:00 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | SJK | – |
19349 | 21.07.2024 | 17:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | VPS | – |
19350 | 21.07.2024 | 18:30 | Väre Areena TN | KuPS | FC Lahti | – |
19351 | 22.07.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | Gnistan | – |
19353 | 27.07.2024 | 17:00 | Bolt Arena TN | HJK | AC Oulu | – |
19354 | 27.07.2024 | 17:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | FC Lahti | – |
19355 | 28.07.2024 | 15:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | Gnistan | – |
19356 | 28.07.2024 | 17:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | KuPS | – |
19357 | 28.07.2024 | 18:30 | Lemonsoft Stadion | VPS | IFK Mariehamn | – |
19358 | 02.08.2024 | 18:00 | Veritas Stadion TN | FC Inter | IFK Mariehamn | – |
19359 | 03.08.2024 | 19:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | HJK | – |
19362 | 04.08.2024 | 16:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | Ilves | – |
19363 | 04.08.2024 | 18:30 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | VPS | – |
19361 | 04.08.2024 | 18:30 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | FC Haka | – |
19360 | 04.08.2024 | 18:30 | Väre Areena TN | KuPS | SJK | – |
19365 | 09.08.2024 | 18:00 | Lahden Stadion N | FC Lahti | EIF | – |
19366 | 10.08.2024 | 17:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | FC Inter | – |
19367 | 11.08.2024 | 15:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | IFK Mariehamn | – |
19368 | 11.08.2024 | 17:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | KuPS | – |
19369 | 12.08.2024 | 19:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | VPS | – |
19370 | 16.08.2024 | 18:15 | Veritas Stadion TN | FC Inter | SJK | – |
19371 | 17.08.2024 | 17:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | HJK | – |
19372 | 18.08.2024 | 16:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | AC Oulu | – |
19373 | 18.08.2024 | 16:00 | Väre Areena TN | KuPS | Ilves | – |
19375 | 18.08.2024 | 18:30 | Lemonsoft Stadion | VPS | FC Haka | – |
19374 | 18.08.2024 | 18:30 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | FC Lahti | – |
19376 | 23.08.2024 | 18:00 | OmaSp Stadion TN | SJK | Gnistan | – |
19377 | 24.08.2024 | 17:00 | Bolt Arena TN | HJK | FC Inter | – |
19379 | 24.08.2024 | 17:00 | Tammelan stadion TN | Ilves | EIF | – |
19378 | 24.08.2024 | 17:00 | Raatin stadion N | AC Oulu | FC Haka | – |
19380 | 25.08.2024 | 16:00 | Väre Areena TN | KuPS | IFK Mariehamn | – |
19381 | 25.08.2024 | 18:30 | Lahden Stadion N | FC Lahti | VPS | – |
19387 | 01.09.2024 | 16:00 | Lemonsoft Stadion | VPS | HJK | – |
19382 | 01.09.2024 | 16:00 | Tehtaan kenttä TN | FC Haka | FC Lahti | – |
19386 | 01.09.2024 | 16:00 | Wiklöf Holding Arena TN | IFK Mariehamn | AC Oulu | – |
19384 | 01.09.2024 | 16:00 | Oulunkylä 1 TN | Gnistan | Ilves | – |
19385 | 01.09.2024 | 16:00 | Ekenäs Sparbank Arena TN | EIF | SJK | – |
19272 | 01.09.2024 | 16:00 | Väre Areena TN | KuPS | FC Inter | – |