Team Sportia skänker fotbollsskor till IFKs juniorer
30.11.2020 11:18 Nyheter / Huvudsida

Uppdaterat 2/12: Team Sportia skänker skor till barn och ungdomar i IFK

Team Sportia överlämnade under förra veckan ett stort parti fotbollsskor till IFK Mariehamn som ska komma föreningens spelare till nytta. Team Sportia, som finns i Maxinge, är sedan några år tillbaka IFKs "hovleverantör" av fotbollskläder- och utrustning.

- Vi är tacksamma och tar med stor ödmjukhet emot fotbollsskorna, som vi vet att blir uppskattade bland våra spelare, säger IFKs föreningschef Thomas Fonsell, som på bilden ses med Team Sportias VD Anna Wennström.

Fotbollsskorna, max 1 par/IFK-spelare, kan hämtas från Wiklöf Holding Arenas cafeteria under följande dagar och tider:

Tisdag 1/12: kl 15-17

Onsdag 2/12: kl 15-17

Torsdag 3/12: kl 14-16

Skorna hade strykande åtgång och delades ut redan under tisdagen.

IFK tackar Team Sportia!


   
Mera nyheter
IFK Mariehamn Fotboll r.f.
«  Augusti   »
Kategorier