Värdegrund: Anställda och styrelse jobbar vidare med värdegrunden
14.10.2020 09:19 Nyheter / Huvudsida

Värdegrund: Anställda och styrelse i arbete med värdegrunden

IFK Mariehamn Fotboll rf har under detta år startat upp ett arbete kring föreningens värdegrunder. Flera möten och många arbetstimmar har redan investerats i värdegrundsarbetet och resultatet presenteras efterhand när arbetet framskrider. Föreningen har jobbat internt med värdegrunden och även fått extern hjälp från Finlands Svensk Idrott (”På samma linje”) och Ålands Idrott.

I måndags 12 oktober tog föreningen nästa steg i det omfattande värdegrundsarbetet när personalen och styrelsen samlades för en workshop. Målet med värdegrundsarbetet är att skapa en tydlig och transparent bild av föreningen som alla, dvs styrelse, tränare, spelare, föräldrar och medlemmar, efterföljer. Detta ska göras i samklang med föreningens viktiga ledord: glädje, gemenskap, engagemang och respekt.


   
Mera nyheter
IFK Mariehamn Fotboll r.f.
«  Oktober   »
Kategorier